Laboratorium Automatyzacji i Robotyzacji Procesów Wytwórczych

Laboratorium Automatyzacji i Robotyzacji Procesów Wytwórczych zlokalizowane jest w sali 602 budynku Wydziału Mechanicznego i jest najnowszą pracownią należącą do Katedry Informatyzacji i Robotyzacji Produkcji. Laboratorium powstało w 2022 r. z myślą o prowadzeniu badań, a także realizacji zajęć dydaktycznych. Wyposażenie laboratorium umożliwia prowadzenie badań z obszaru efektywnej automatyzacji i robotyzacji procesów, projektowania zrobotyzowanych stanowisk produkcyjnych, czy optymalizacji pracy klasycznych robotów przemysłowych, jak i cobotów.

www_rpw_kolaz1.jpg

W laboratorium odbywają się zajęcia dydaktyczne z przedmiotów: "Sensory i pomiary wielkości elektrycznych", "Napędy pneumatyczne i hydrauliczne", "Automatyzacja i robotyzacja procesów wytwórczych", "Robotyzacja procesu technologicznego", "Programowanie robotów przemysłowych", "PLC i przemysłowe systemy sterowania", "Roboty mobilne" czy "Projekt inżynierski". W zajęciach uczestniczą głównie studenci kierunków Robotyzacja Procesów Wytwórczych, Inżynieria Biomedyczna oraz Mechanika i Budowa Maszyn. W laboratorium swoje projekty badawcze realizują także członkowie Studenckiego Koła Naukowego Robotyzacji i Zastosowań Informatyki. Kluczowe wyposażenie laboratorium stanowią głównie roboty, a także urządzenia automatyki przemysłowej. Efektywne korzystanie z wyposażenia umożliwiają nowoczesne ultrabooki wraz z odpowiednim oprogramowaniem.

www_rpw_kolaz2.jpg

Na wyposażeniu laboratorium znajduje się: klasyczny, sześcioosiowy robot przemysłowy Kawasaki RS003N, a także nowoczesny cobot (robot współpracujący) firmy ABB - IRB14000 YuMi. Wspomniane roboty programować można zarówno metodą on-line, jak i off-line. Jest to możliwe dzięki posiadaniu licencji do dedykowanych środowisk programowania robotów: K-ROSET, ABB RobotStudio oraz RoboDK. Wyposażenie stanowią także sterowniki PLC firmy Siemens. Są to urządzenia S-1200 oraz S-1500 wraz z oprogramowaniem TIA Portal, które współpracować mogą z urządzeniami wykonawczymi do których należą: manipulator kartezjański, taśmociągi, czy stacja montażu i demontażu. Wspomniane sterowniki zainstalowane są na odpowiednich trenażerach, dzięki czemu studenci ucząc się je programować odzwierciedlają działanie rzeczywistych układów automatyki - m.in. podnośnika serwisowego, przenośnika taśmowego, automatycznej prasy, mieszadła przemysłowego, czy układu kontroli temperatury kotła. Dzięki oprogramowaniu Factory IO, możliwe jest także programowanie sterowników dla zaawansowanych układów, takich jak linie sortujące, zautomatyzowane magazyny wysokiego składowania, czy stacje paletyzujące. 

W celu budowy oraz testowania własnych rozwiązań z zakresu automatyzacji procesów studenci mogą wykorzystywać stanowiska dydaktyczne pneumatyki i elektropneumatyki, a także hydrauliki i elektrohydrauliki marki FESTO oraz SMC. Prace na wspomnianych stanowiskach wspierane są dedykowanym oprogramowaniem, które z wykorzystaniem symboli oraz schematów pozwala na uprzednie zaprojektowanie i wirtualne testowanie własnych układów.

Dodatkowe wyposażenie laboratorium stanowią zestawy edukacyjne LEGO MINDSTORMS EV3, modele robotów Velleman KSR 10, czy zestawy kontrolerów Arduino oraz Micro:bit. Sprzęt ten wykorzystywany jest głównie w celu popularyzacji nauki i promowania zagadnień z zakresu szeroko rozumianej robotyzacji.

Serdecznie zachęcamy od odwiedzania naszego Laboratorium!

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki LubelskiejPOWR.03.05.00-00-Z036/17